İktidarın ABD’deki çatı örgütü, Ortodoks Yahudi Ticaret Odası’yla imzaladığı deklarasyondan çekildi

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
59,856
AKP iktidarı tarafından Amerika’da yaşayan Türklere yönelik faaliyetleri koordine etmek üzere kurulan ‘Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’ (TASC) adlı çatı örgütlenmesi, AKP lideri Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak için New York’ta bulunması vesilesiyle ‘Ortodoks Yahudi Ticaret Odası’ adlı Amerikan ticari kuruluşuyla imzaladığı deklarasyondan çekildiğini açıkladı.

TASC’ın Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan kısa İngilizce açıklamada şöyle denildi: “Uygun bir konsensüs olmaması nedeniyle, TASC, Ortak TASC-OJC Deklarasyonundan çekilmektedir. Barış, refah ve güvenlik için tüm ilgili taraflarla daha fazla tartışma ve diyalog için sabırsızlanıyoruz.”Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d500 yıllık diplomasi tarihinin ancak bir dipnotu olursunuz​

    dDışişleri’nin ‘Filistin davasına ihanet’ dediği anlaşmaya AKP’nin ABD’deki çatı örgütünden tam destek​
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın TASC Eşbaşkanı Günay Evinch ve Ortodoks Yahudi Ticaret Odası başkanıyla birlikte fotoğraf vererek kamuoyuna duyurduğu sözkonusu deklarasyonda İsrail ve bazı Arap ülkeleriyle geçen yıl imzalanan İbrahim Anlaşmasına tam destek verildiği belirtiliyordu. Oysa Dışişleri Bakanlığı sözkonusu anlaşmayı “Filistin Davasına ihanet” olarak gördüğünü duyuran bir açıklama yapmıştı.
 
Üst Alt