İzmir Buca Metro İhalesini Kazanan Firma Belli Oldu!

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
20,417
Son yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı en önemli projelerden biri olan Buca Metrosu projesinin yapım ihalesinde değerlendirme ve karar verme süreci tamamlandı. İhaleyi kazanan Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. 3 milyar 921 milyon 498 bin TL teklif vermişti.

Kentin en büyük yatırımlarından biri olan metro projesinin uzunluğu 13.5 kilometre olup yapımı için yapılan iki aşamalı ihalenin değerlendirme raporu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasınca (EBRD) onaylandı.

İhale Teklifleri

İhale için 8 firmadan mali teklifler istenmişti.

- EEB-CRFG-CREGC-MAKYOL Konsorsiyumu - 9 milyar 682 milyon 906 bin TL.

- EEB-CRFG-CREGC-MAKYOL Konsorsiyumu - 9 milyar 682 milyon 906 bin TL.

- Dentas - Gürbag İş Ortaklığı - 7 milyar 196 milyon 217 bin TL.

- China Civil Engineering Construction Corporation ve Kolin İnşaat İş Ortaklığı - 6 milyar 998 milyon 246 bin TL.

- Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş - 6 milyar 932 milyon 477 bin TL.

- Bayburt Grup & Azercon OJSC İş Ortaklığı - 4 milyar 721 milyon 866 bin TL.

- JV Of Dillingham Construction – Özaltın İnşaat İş Ortaklığı - 4 milyar 357 milyon 481 bin TL.

- Gülermak İnşaat - 3 milyar 921 milyon 498 bin TL.

- Yapı Merkezi – Nurol İş Ortaklığı - 3 milyar 392 milyon 950 bin TL.

Yabancı Kredi Desteği ile Yapılacak

İzmir
Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Üçyol-Buca Metro hattı için geçtiğimiz Temmuz ayında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 125 milyon Euro'luk dış kredi sözleşmesi imzalamıştı.

Soyer ayrıca Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 125 milyon Euro, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) ile de 115 milyon Euro tutarında bir yetkilendirme anlaşmasına da imza atmıştı. Geçtiğimiz ay ise Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro, Fransız Kalkınma Ajansı'nın Balkanlar, Ortadoğu ve Asya Direktörü Philippe Orliange’nin de katıldığı törenle Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 125 milyon euroluk sözleşmeye imza altına alınmıştı. Böylelikle 490 milyon Euro tutarında uluslararası yatırım kente kazandırılmıştı.

Sürücüsüz Metro

Güzergah Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında hizmet verecek olup tünel delme makinesi (TBM) kullanılacak. 13.5 kilometre uzunluğundaki güzergah üzerinde 11 adet istasyon bölgesi planlandı. Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak. Buca hattı, Fahrettin Altay-Bornova arasında çalışan 2. aşama hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu'nda entegre olacak. Bu hat üzerindeki metro sürücüsüz olarak hizmet verecek. İmalat çalışmalarının 4 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.
Kaynak : https://www.yeraltihaber.###/haber/izmir-buca-metro-ihalesini-kazanan-firma-belli-oldu-1744
 
Üst Alt