19 İşletme İçin Yardım Planınız Var Mı?

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
59,856
MUHARREMZERKEKZASSOS.jpg


Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Assos Antik Limanı’nda ıslah çalışması adı altında yapılan tahribat büyük tepki çekti. Yaşanan tahribat ve bölgede aylardır kapalı kalan turizm tesislerinin durumu ile ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek Assos’ta yaşanan tahribat ve bölgedeki turizm tesisleri sahipleri ile çalışanlar için hazırladığı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale ilimiz Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer almakta olan Assos Antik Liman Mevkii’nde bir Kaya Islah Çalışmaları, süredir devam etmektedir. Bu çalışmalar doğrultusunda 2021 yılının Haziran ayı başı itibariyle otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve benzeri toplam 19 tesis kapatılarak tahliye edilmiştir. Planlama, ihale ve sonrası süreçlerin büyük tartışmaya neden olduğu çalışmayla ilgili yerel ve ulusal basına yansıyan görüntüler tepkilere yol açmıştır. Buna göre; binlerce yıllık tarihi bölgenin üzerinde iş makineleri önlem almadan gezinmekte, büyük bir özensizlik sergilenmektedir.”HERHANGİ BİR SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

Yaşanan tahribat ve bölgedeki turizm tesislerinin ekonomik durumu ile ilgili olarak Erkek’in soru önergesinde ise Bakan Soylu’ya şu sorular yöneltildi;
- Bölge halkı tarafından da büyük tepkilere yol açan inşaat bu koşullarda devam edecek midir? Durdurulması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

- Pandemi koşulları da göz önüne alındığında, büyük bir dar boğazın içine giren ve üstelik turizm sezonunda tasfiye edilen otel, pansiyon, restoran ve benzeri toplamda 19 tesis için bir yardım planınız bulunmakta mıdır?

- Çalışmayı gerçekleştirilen firma ile yapılan sözleşmede tarihi dokunun bozulmaması için ne gibi önlemler söz konusudur?

- Sorumsuz ve özensiz davranışlarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Yetkililerle ilgili herhangi bir yaptırımda bulunulacak mıdır?


Kaynak : http://www.canakkaleaynalipazar.com/19-isletme-icin-yardim-planiniz-var-mi/20344/
 
Üst Alt