Dünya’daki En Büyük 4 TBM (Tunnel Boring Machine)

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
73,363

Tünel Açma Makinesi (TBM) Nedir?


Tünel açma makineleri (TBM) temel olarak iki gruba ayrılır. Bunlardan biri sert kaya için kullanılanlar ve bir diğeri ise yumuşak formasyonlar için kullanılanlardır. Adından da anlaşılacağı üzere sert kaya tünel açma makineleri, kayayı ufalayan kesici kafasına monte edilmiş disk keskilerin kullanımıyla sert zeminde ve sert kayada delik açmak üzere tasarlanmıştır. Yumuşak formasyon tünel açma makineleri; kum, çakıl, çamur veya kil gibi değişken özellikteki malzemeleri delmek için tasarlanmıştır. Yumuşak formasyon tünel açma makineleri kısaca üç şekilde ele alabiliriz; arazi dengeleme makineleri (EPB), çamur kalkanı (SS) ve açık yüz tipi (open-faced).

Tuen Mun-Chek Lap Kok


Dünya’nın en büyük tünel açma makinesi (TBM), Tuen Mun - Chek Lap Kok TBM olarak bilinir. Tuen Mun – Chek Lap Kok, Hong Kong’un en uzun ve en derin denizaltı tünelidir. Yaklaşık 5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Tuen Mun – Chek Lap Kok Link, Pearl River Deltası’nın 50 metre derinliğinde, uluslararası havaalanını ve 2018’de açılışı yapılan Hong Kong-Zhuhai-Macau Köprüsü’nü kuzeyde anakara ile bağlamıştır. Bu rekortmen TBM çeşidi slurry shield machine (SS), 17.630mm çapa sahip olarak, kendinden önceki en büyük tünel açma makinesi Bertha’yı az bir farkla geçmiştir. Aynı zamanda bu TBM; 5600 kW güce ve 27.722 kNm torka sahiptir.

Joseph Lo 27 Aralık 2020’de tamamıyla trafiğe açılan tünelde kullanılan Dünya’nın en büyük tünel açma makinesi için “Bu TBM yöntemi halkın duyacağı rahatsızlığın en aza indirecek, deniz altı tarama kapsamını sınırlayarak yunuslar üzerindeki etkiyi azaltacak, kuru havuzun kapladığı alanı ortadan kaldıracak ve inşaat süresini kısaltacak” sözlerini kullandı.

Jeoteknik, Genel Müdür Fred NG ise bu proje için verdiği röportajda fikirlerini “Bildiğimiz kadarıyla caterpillar formundaki bu ölçekte bir hücresel yapı şimdiye kadar Dünya’nın hiçbir yerinde yapılmamıştır.” cümlesiyle dile getirmiştir.

Bertha


Adını eski Seattle belediye başkanı Bertha Knight Landes'ten alan tünel açma makinesi 57 fitlik bir çapa ve 325 fit uzunluğa sahip. Temmuz 2013'te bir çukura düştükten sonra, 2001 depreminde hasar gördükten sonra kısmen yıkılan yükseltilmiş bir otoyol olan Alaskan Way Viyadüğü'nün yerini alacak tüneli kazmaya başladı. Bertha'nın işinin iki buçuk yıl sürmesi gerekiyordu, ancak Aralık 2013'te bir felaket oldu: Sadece 1000 fit çalışmanın ardından, makinenin içindeki sıcaklık artışları alarm zillerinin çalmasına neden oldu ve Bertha durmak zorunda kaldı.

Santa Lucia


15.87m çapındaki TBM Temmuz 2017'de tünel açmaya başladıktan sonra, operatör ekipleri mega makineyi haftada 122 milyona varan ilerleme hızlarında çalıştırdı ve toplamda yaklaşık 1,5 milyon m3 kaya ve toprak kazdı.

Martina


15.6m çapındaki Martina, Bologna ve Floransa arasında bulunan çift tüplü bir karayolu tüneli inşa etmek için kullanılmıştır. Sparvo Tüneli 2.431 m uzunluğunda ve 13.6 m genişliğindedir.


Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/dunyadaki-en-buyuk-4-tbm-tunnel-boring-machine-1971
 
Üst Alt