Portekiz, dünyadaki en yüksek Covid-19 aşılanma oranına sahip ülke

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
59,856
Our World In Data’dan alınan rakamlara göre, Portekiz şu anda dünyanın en yüksek aşılama oranına sahip ülkesi konumunda. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkesi Portekiz’de nüfusun yaklaşık yüzde 84’ü tamamen aşılanmış durumda. Portekiz, bu oranla dünyada lider durumda yer alıyor.

Portekiz’in nüfusunun yüzde 85’ini tam olarak aşılama hedefi artık ulaşılabilir durumda ve ülkenin hastalığın yayılmasını engellemek için uygulanan bazı önlemleri gevşetmesi bekleniyor. Pandeminin başından beri katı kurallar getirerek virüsün yayılmasını ciddi şekilde önlemeyi başaran Portekiz’de sınır kısıtlamaları da şu anda yalnızca AB üyesi ülkelere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Singapur’a açık. Bu ülkelerden gelecek olan ziyaretçilerden de aşı kartı zorunluluğu koşuluyor. Barlar, restoranlar, kültürel mekanlar, düğün ve vaftiz gibi aile etkinlikleri için de kapasite kısıtlamaları uygulanırken hafta sonları ve resmi tatillerde belirli mekanlara, büyük etkinliklere, spor salonlarına ve restoranlara grup derslerine erişmek için bir Covid sağlık kartı zorunluluğu mevcut.

AŞILANMANIN KAHRAMANI TUĞAMİRAL HENRİQUE GOUVEİA MELO

Bu başarının büyük bir kısmını tek bir adama gidiyor. Portekizli donanma subayı Tuğamiral Henrique Gouveia e Melo, aşı programıyla ilgili kamuoyu endişelerini yanıtlamak için düzenli olarak televizyonda görünen ve Şubat ayında aşı sunumunun sorumluluğunu üstlendiğinden beri herkesin bildiği bir isim haline geldi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • d‘Türkiye’de aşılanma oranları Avrupa’nın gerisinde’​

    dDelta varyantı uyarısı: Sağlık çalışanları ve 65 yaş üzeri acilen 3. doz aşılanmalı​

    dMalta kararından döndü: Aşılanmamış turistler ülkeye giriş yapabilecekler​
Portekiz’de aşı karşıtlığını oranı yok denecek kadar az. Aşı kampanyasını başarılı bir şekilde yürüten Akdeniz ülkesinde, piyasaya çıkan aşılaraya karşı bakış açısı iyi niyetliydi. Ülke genelinde yapılan kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşılama oranları da yüzde 95’in üzerinde. Bu, AB’de en yüksek oranlardan biri olarak dikkat çekiyor.
 
Üst Alt